Felels llattarts
Mindenkinek, aki kisllatot tart szmolnia kell azzal, hogy az egy llny s nem jtkszer. Nem lehet visszaadni, ha mgis ms szn lenne az elkpzelsnk, nem lehet leadni, ha nyaralni megynk, nem lehet t tbb napra magra hagyni, szval egsz letstlusunkat hozz kell igaztani. Etetni, itatni, gondozni kell t s vente tbbszr llatorvosi kontrollra vinni. Mivel kedvenceink nem tudnak beszlni - ha bajba kerlnek, nem tudnak segtsget krni -, gy neknk kell elre gondolni az ilyen helyzetekre is.
Egy kisllat tartsa rengeteg rmmel ajndkozza meg az embert s kutatsok szerint kedvenceink rendkvl kedvez hatssal vannak egszsgnkre is. A kisllattartk jobban trik a stresszt s ltalnossgban egszsgesebbek, mint az llatot nem tart embertrsaink. Ugyanakkor elre szmolnunk kell azzal is, hogy kis trsaink nem csak rmet, hanem ltalban 10-20 vig tart folyamatos lektttsget s felelssget is jelentenek. Egsz letnket gy kell szerveznnk, hogy abban kedvenceinknek rszk legyen. Ezrt egy llat befogadsa nem trtnhet meggondolatlanul. Gyermeknknek csak akkor vegynk kisllatot, ha biztosak vagyunk benne, hogy rbzhatjuk a gondozst, vagy amennyiben ezt nem tenn meg, mi vllalni tudjuk helyette a feladatot. Laktelepi laksba csak olyan kisllatot vigynk, akinek az ignyeihez az ilyen krnyezet megfelel s nem lesz folyamatos konfliktusforrs a szomszdokkal. ltalban a laksban tartott kutyk mg jobban ignylik a gazdi trsasgt, figyeljnk erre oda. Br a kutya ugatsa miatt senki nem jelenthet fel Magyarorszgon, trekedjnk a bks egyms mellett lsre szomszdainkkal.
Kisllataink – taln mg jobban mint gyermekeink – ki vannak szolgltatva, neknk. Ez risi felelssget r rnk. Ezerfle betegsg leselkedik rjuk, ami ellen a lehet legteljesebb vdelmet kell nekik adnunk ahhoz, hogy sokig mellettnk maradhassanak. Ma mr a felels llattarts alapja, hogy brmilyen kisllatunk is van, azt rendszeresen vakcinztassuk a fertz betegsgek ellen, rendszeresen (hrom havonta) fregtelentsk, folyamatosan vdjk a kls lskdk (bolha, kullancs, flatka, szrtsz-atka) ellen s gondoljunk arra is, hogy esetleg elveszhet, ezrt lehetleg mg az els oltsi sor beadsakor chipeztessk be llatorvosunkkal.
Ha menhelyrl, vagy gyepmesteri teleprl fogadunk be llatot, biztosak lehetnk benne, hogy kivtelesen hsges s odaad kutynk, vagy macsknk lesz, hisz ezek az llatok pontosan tisztban vannak azzal, hogy mit jelent a gazdi nlkli let. Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy ezek az llatok egy risi traumn estek t, gy az els idszakban valsznleg tbb odafigyelsre s szeretetre lesz szksgk, mint szerencssebb trsaiknak. Ha ilyen kisllatot fogadunk rkbe, els utunk az orvoshoz vezessen egy ltalnos vizsglatra, hisz olyan helyrl hoztuk a kutyt, vagy a cict ahol fokozott fertzsveszlynek volt kitve. (Ez nem vonatkozik az ideiglenes befogadktl befogadott llatokra!) Ha mg nem kapott chipet, ezt is intzzk el s fontoljuk meg az ivartalantst is.
Cskkentsnk a konfliktushelyzeteket krnyezetnkkel. Sokan nem szeretik az llatokat. Ettl nem felttlenl rossz emberek. Ha mi gy gondozzuk llatainkat, hogy az krnyezetnket nem irritlhatja (felszedjk az rlket, nem engedjk el a kutyt pl. jtsztr kzelben, a nehezen kezelhet kutyt lakott terleten przon tartjunk) akkor a konfliktushelyzeteket is cskkentjk, ezltal tulajdonkppen sajt letnket knnytjk meg.