Midsummer-Night' S Juno'S  Bassethound kennel
Men

 

 


 

 

 

 
KLYKNEVELS

I. ltalnos, minden fajtra rvnyes.  

Egy felntt kutya a vele szletett adottsgok s az ezen adottsgokra hat krnyezeti hatsok egytthatsnak az eredmnye. Mindkett, az adottsgok s a krnyezeti hatsok is meghatrozak arra nzve, hogy milyen lesz a kutya. A legszebb trzsknyv sem segt, ha a kutya a fiatalkori fejldsi szakaszon gy ment keresztl, hogy azt kedveztlen felttelek befolysoltk. De a rossz kszsgeken sem nagyon lehet vltoztatni, mg ha a kutya a lehet legjobb letkrlmnyek kztt ntt is fel. Sajnos a fiatal kutya fejldsnek sszetett folyamata azok kz a dolgok kz tartozik, amellyel a mltban tl keveset foglalkoztak. Nhny becsvgy ember szmra a kutya csak akkor kezddik, amikor mr elg ids ahhoz, hogy dolgozni lehessen vele. Meg szeretnm prblni, hogy ttekintst nyjtsak a kutya fiatalkori fejldsnek lnyeges jelentsgrl s a ksbbi letre gyakorolt hatsrl.

II. Melyik klyk legyen?

Egy igazn j tenyszt nem csak arrl ismerszik meg, hogy mennyi killtsi kupja vagy teljestmnyvizsgja van, hanem arrl is, hogyan bnik a kutyval. Hogy milyen ez a bnsmd, leginkbb a kutykon ltszik meg. Ha mind bartsgos a tenysztvel, s idegenekkel szemben nem viselkednek bizalmatlanul, akkor minden rendben van. Nzzk meg a 3 hetesnl idsebb kiskutykat. Flnken elbjnak-e a vacokban? - Ebben az esetben semmi esetre se hagyjuk magunknak bemagyarzni, hogy ez a flelem a fiatalsgbl fakad. A flelemnek egszen ms oka van. Azt jelenti, hogy a tenyszt tl kevs idt szn az alomra. Amennyiben a klyk 5 hetes s flelmet mutat, ez mr egsz letre megmarad.

III. Vegetatv fzis s biotnus

A szls vgvel megkezddik a klykk szmra a vegetatv fzis. Ez letk els kt hett fogja t. Ez az idszak a klykk szmra az anyamhben val tudattalan let folytatsa. Ltnek tartalma csak a szopsra s az alvsra korltozdik, vagyis ezt az egsz letszakaszt a slygyarapods s a nvekeds hatrozza meg. A klyk ebben az idszakban meghromszorozza slyt. A szemei s a flei zrva vannak. Hogy a szaglrzk megvan-e mr, mg vitatott. A kicsi letnek els kt hetben anyja gondoskodsra van utalva.

Szmunkra ttlen idszak - gondoljuk mi, de ez nem gy van. Mr a vegetatv fzisban dntnk a vdkutya ksbbi teljestkpessgrl; mindenekeltt az anyallatnl marad klykk kivlasztsval. Mert csak az egszsges s vzenbiztos kutyk lehetnek ksbb j vdkutyk, nem a betegek s vzengyengk. Ezrt az a ktelessgnk, hogy a kivlasztst ne rzseink szerint, hanem tlnyomrszt a veleszletett viselkedsi mdok alapjn vgezzk.

Ezek az rkls folytn bevsdtt mozgsi mdok - rkltt koordintknak hvjk ket - a kvetkezk: Szops, mszs, a fej blogat mozgsai, szrbe bjs (Fellbohren), dagaszts s hangads. Ha a klyk ezeket a veleszletett mozgsokat gyengbben, kevsb aktvan s lassabban mutatja, mint testvrei, ez azt jelenti, hogy az idegrendszere s ezzel az ltalnos llapota nincs rendben. A biotnusa - ezalatt az rkltt, adott letenergit rtjk - gyenge, nem igazn lehet belle egszsges, ers vdkutya. Hogyan is lehetne, amikor ppen a “kiindulsi anyag” nem sokra val.

Ehhez jn mg a fizikai rtermettsg. Mivel ezeknek a viselkedsi mdoknak a helye az agy legregebb rszeiben van, amelyek ugyanakkor az agy tovbbi rsznek az alapjt is kpezik, a gyenge pontok a ksbb mkdsbe lp magasabb agytevkenysget is befolysoljk. Teht, ellenttben a kevsb aktv klykkel, egy “brutlis” kis fickbl ers, erteljes, egszsges s jl szocializlt kutya fejldik. Ebbl kvetkezik, hogy az alomban lv kutykat a biotnusuk szerint kell megtlnnk. Ez a biotnus az albbiak szerint osztlyozhat:

  1. osztlyzat: azok a klykk, amelyek a magzatburokbl trtn kiszabaduls utn lnken keresik a tejforrst, megtalljk, szopni kezdenek, vagy mr a magzatburokban izegnek-mozognak.
  2. osztlyzat: azok a klykk, amelyek a magzatburokbl trtn kiszabaduls utn egy kis ideig nyugton maradnak, mieltt mg az 1. osztlyzattal jelzett klykk viselkedst mutatnk.
  3. osztlyzat: azok a klykk, amelyek a magzatburokbl trtn kiszabaduls utn ugyan az anyakutya teste fel nyomulnak, de az emlket nem talljk meg s r kell ket azokra helyezni.
  4. osztlyzat: azok a klykk, amelyek a magzatburokbl trtn kiszabaduls utn egy kis ideig nyugton maradnak, mieltt mg a 3. osztlyzattal jelzett klykk viselkedst mutatnk.
  5. osztlyzat: azok a klykk, amelyek a magzatburokbl trtn kiszabaduls utn nyugton maradnak s mg csak nem is trekszenek az anya teste fel.

* 1. Ezek a klykk nem maradnak letben, vagy kicsik s gyengk maradnak. /Figyelem!! Itt szerintem egy hatalmas fordtsi hiba van az eredeti cikkben, tekintve, hogy egy a magzatburokbl kiszabadul kutynl termszetes az anya azonnali keresse. Szerki/
* 2. A 3. s 4. osztlyzatot kapott klykket az rkltt mozgsmdok tekintetben legalbb egy hten keresztl figyeljk s jegyezzk fel tapasztalatainkat.
* 3. Ha mg ezutn is gyengbben mutatjk ezeket a mozgsformkat, kevsb aktvak s lassabbak, mint a testvreik, ki kell ket zrni a szkebb vlasztsbl.

Egy nagyon aktv 3 hetes kiskutya, aki teht j biotnust mutat, egy idegileg egszsges kutya grett hordozza magban. Ebbl kiindulva naponta kell a klykk slyt mrnnk. Ez a 21. napig tart, minden napos slyellenrzs nem csak azzal az elnnyel jr, hogy ezltal a klykk egszsgi llapott - teht a nvekedsket - nyomon tudjuk kvetni, hanem mindenek eltt azzal, hogy a klykt minden nap egy olyan fiziolgis stressznek tesszk ki, amely a ksbbi teljestkpessgt jelentsen nveli. A szops s az alvs teht a klykk kt f feladata ebben a vegetatv szakaszban.

Az ebben az idszakban felismerhet energia s er, amelyet a kicsi arra fordt, hogy az anyjnl az lelemforrst megtallja, a tenyszt szmra rtkes utals arra, hogy a klyk rkltten egszsges. Minl “brutlisabban” viselkedik a klyk ebben a 14 napban, annl nyugodtabban tekinthetnk a jvbe. A szops intenzitsa egy lthat kifejezdse a klyk rkltt erteljessgnek, rugalmassgnak. sszefoglalan megllapthatjuk teht, hogy mr a vegetatv szakaszban megvethetjk a klykknl ksbbi teljestkpessgk alapjait.

IV. tmeneti szakasz

Ez a vegetatv szakasz utn kezddik s a harmadik ht vgig tart. Ebben az idben nvekv mozgsigny figyelhet meg. A szemhjak kinylnak s a harmadik ht vge fel a halls is kifejldik. A kvncsisg is felbred, gy a 16-18. nap krl. A kvncsisg a mindent megtanulni akars hajtereje. gy is mondhatnm, a kvncsisg egyltaln a tanuls elfelttele. Minl nagyobb a kvncsisg, annl tbbet tanul a klyk. A harmadik ht vge fel tapasztalhat viselkeds mr nhny dolgot elrevett a tenyszt szmra: mit is vrhat a kutytl a jvben. Teht nagyban fgg minden attl, hogy a klyk milyen kvncsi magatartst mutat.

A vacok els elhagysval vget r a kora klykkori vak hiszkenysg is. A klykk megtanuljk, hogy a vackon kvl is vrjk ket kellemetlen lmnyek, de a vacokban csak a biztonsg uralkodik. A krnyezetkkel val konfliktus megkezddtt. Egyes ilyen krnyezeti hatsokra mr a vacokban felkszthetjk a klykket, gy, hogy ksbb a vackon kvl mr nem fogjk azokat kellemetlennek tallni. A napi slyellenrzs mellett most el kell kezdennk az egyes klykkkel valamivel hosszabban foglalkozni. Simogatni kell ket, foglalkozni velk s megadni nekik a lehetsget, hogy kiads testi kontaktust tarthassanak fenn velnk. Ezen kvl a klykket, amg mg nem hagyjk el a vackot, hozz kell szoktatni a mindennapos zajokhoz.

Ez gy trtnik, hogy a vacokban elhelyeznk egy magnt, amelyen lehetleg minl tbb klnbz mindennapos zajt jtszunk le. Ezek lehetnek pldul: utcai s villamos ltal keltett zajok, autduda, biciklicseng, szirna, les hang sp, lvsek, kiabls, drgs stb. Ha a klykket minden nap maximum egy rn t ezeknek a zajoknak kitesszk, gy fognak ezekre reaglni, mintha a sajt kis vilgukhoz tartoznnak. Teht, ha a vackon kvl is halljk ezeket a zajokat, azok nem fogjk tbb negatv irnyba befolysolni a klykket.

sszefoglalva mit is jelent ez:

1. Napi slykontroll a 21. napig
2. Adjuk meg a lehetsget a klykknek minden nap, hogy testi kontaktust vehessenek fel velnk simogats, jtk ltal.

3. Szoktassuk hozz a klykket mr a vacokban a lehet legtbb mindennapi zajhoz.

V. Bevsdsi szakasz

Ez a szakasz, amely a 4. httl kb. a 7. ht vgig tart, a klyk letben a legfontosabb. Ktsgtelenl szmtalan olyan veleszletett tanulsi diszpozcival rendelkezik egy klyk, amely gyors tanulsi sikerhez vezet az lelemszerzs s a szocilis magatartsformk elsajttsnak terletn. Az rzkszervek vglis teljesen kifejldtek s egyre nvekv mrtkben lehetv teszik az orr, a flek s a szemek hasznlata ltal az rzkelsek pontos helynek meghatrozst. A kvncsisg s a tanulni akars erteljesen eltrbe kerlnek s meghatrozzk az egsz klykkort. Ha a klykk nem, vagy csak kevsb tudjk kihasznlni ezeket a klnleges tanulsi adottsgaikat, fennll az akut veszlye annak, hogy zavarok lpnek fel vagy egyltaln a tanulsi kpessgek egy rsze lebnul. Ez azt jelenti teht, hogy ha ezt az idt elszalasztjuk s a klykk fel nem kzvettnk ebben az idszakban fontos tapasztalatokat,(Pl.: vdkutyknl) ksbbi munkjra nzve a bevsds hibs lesz. Ezrt a klyknek a lehet legjobb krnyezetet kell biztostanunk, ahol az rkltt lehetsgei teljes mrtkben kibontakozhatnak.

Ennl a pontnl a kvetkez dolgokra kell klnsen odafigyelnnk:

  1. Folytassuk az tmeneti szakaszban elkezdett, emberekkel val napi rintkezst kielgt mrtkben.
  2. A napi rintkezst terjesszk ki mindkt nembl val ismers s idegen emberekre is. Ez nagyon fontos, mert ha csak egy szemllyel vagy egy embercsoporttal veszi fel a klyk a kapcsolatot, a klyk ksbb ms emberekkel szemben bizonytalan s zrkzott marad.
  3. Ne engedjk, hogy ebben az idszakban a klyknek emberek brmi kellemetlent okozzanak.
  4. A klykket ebben az idszakban felttlenl ismertessk meg a “technikai krnyezetnkkel”. Elszr csak tvolrl, ksbb egyre kzelebbrl.

Optikailag s akusztikailag is meg kell ismerkednie pl. az autkkal, a fnyrval, a biciklivel, a porszvval, a tv-vel - s a sort mg folytathatnnk. Meg kell tapasztalnia, hogy ezek a dolgok nem jelentenek veszlyt r nzve. A bevsdsi szakasz vgvel a klyk viselkedsn kifejezetten szrevehetjk, hogy ezt a fejldsi szakaszt valban ki tudtuk-e hasznlni. Ennek oka az, hogy ez a viselkeds a klyk rkltt tulajdonsgai s a krnyezet kztti klcsnhats eredmnye. Ha minden feladatot jl oldottunk meg, egy aktv s vllalkoz kedv kiskutynk van, aki az eljvend letben nagyobb tudsszomjjal rendelkezik majd s intelligensebb lesz, mint egy olyan klyk, akivel nem foglalkoztak krltekinten.

Ezrt mg egyszer le kell szgeznnk: a korai stressz, a szocializci s egy izgalmas krnyezet a korai klykkorban, prostva a j vzen adottsgokkal, a ksbbi tanulsi kpessget s a kikpzst klnsen elnysen befolysolja. Ebben az idszakban vlik az ember is fajtrss. Minl tbb embert ismer meg a klyk ebben az idszakban kzvetlen kontaktus s a szaglsa ltal, annl nyitottabb s rdekldbb lesz ksbb. Egy olyan kutya, aki ebben az idben kevsszer tallkozott emberekkel, mindig valamivel visszafogottabb, st, flsebb lesz. Teht, amit ksbb vzenhibaknt rtkelnk, nem mindig rkltt okokra vezethet vissza, hanem sokkal inkbb a korai nevelsi szakaszban elkvetett kezelsi hibkra. Ez sokkal gyakoribb, mint gondolnnk!

Ez rthetv teszi azt is, hogy a nagy tenyszetekbl - ahol ugye a klykk termszetszerleg nincsenek kitve az ilyen kontaktusoknak - kikerl kutyk sosem lehetnek annyira bartsgosak s magabiztosak, teht ltalban nagyon kellemetlen vzenhibkban szenvednek. Ha valaki egy tenysztnl elmegy az elletkennel mellett s azt tapasztalja, hogy minden klyk jkedven odaszalad s kvncsian rrohan az odatartott kzre, hogy azt megszaglssza, megnyalja s egy kicsit bele is harapjon, biztos lehet benne, hogy itt a kezdetektl fogva minden a legnagyobb rendben folyik; a klykk a legjobban kondicionltak. Ha ebben az idszakban naponta megadjuk a klykknek a lehetsget, hogy a keznkkel foglalkozzanak, ezek a klykk az emberekkel szemben kimondottan bartsgosak lesznek. Ha ez a lehetsg kevsb adatik meg a klykknek, zrkzott kutyk vlnak bellk.

Ha ebben az idszakban minden lehetsget elkerlnk, hogy a kiskutya megszaglsszon bennnket, sosem lesz kapcsolat az ember s a kutya kztt, akkor sem, ha a kiskutyval a 7. vagy 8. ht utn nagyon sokat foglalkozunk. A legjobb, amit mg ezzel elrhetnk, egy bizonyos szeldsg, visszafogottsg. Az is megmutatkozott, hogy azok a klykk, akik csak egy emberrel vehettk fel a kapcsolatot, a ksbbiek sorn az idegen emberekkel szemben bizonytalanok s zrkzottak maradnak, mikzben azok a klykk, akiket sok ember simogatott, igazi rdngs fickkk vlnak, akik minden idegennel kszek felvenni a kapcsolatot. Ilyesmi, bevsdshez hasonl folyamat ltszik lejtszdni az lelem-vlasztssal kapcsolatban is.

Azokat a kutykat, akik ebben a korukban sosem kaptak nyers hst, ksbb is csak nagyon nehezen lehet arra rszoktatni, ha egyltaln ez lehetsges. Az emberekkel val els tapasztalatok meghatrozk a kutya jvbeni karakteri fejldsre. Akinek az a szndka, hogy beszerez egy kiskutyt, az keressen egy olyan tenysztt, aki lehetleg elrhet kzelsgben lakik, s a klykket ltogassa meg a bevsdsi szakaszban, hogy jtsszon velk egy kicsit. Ha ltjuk, hogy a tenysztnl a klykknek elg lehetsgk van arra, hogy az emberkpket kiszlestsk s a kapcsolatot elmlytsk, valamint lehetsg szerint sok krnyezeti hats rje ket, akkor mindenkppen szksges, hogy a klykket tbb mint prszor megltogassuk, addig, amg a kivlasztottat vgl hazavihetjk. Sosem vennk olyan tenysztnl klykt, aki menekl a kzeledstl.

Az igazn jl kondicionlt klykk az rm minden jelvel rrohannak a ltogatra anlkl, hogy brmi jelt adnk a flnksgnek. gy gondolom, hogy az itt elmondottakbl elg rtheten kitnik, hogy egy kutyt, akit egy letre bartunknak sznunk, gy kell beszereznnk, hogy ezekrl a dolgokrl elg sokat tudunk, valamint, hogy egy igazn j barthoz az t egy j tenysztn keresztl vezet. Nincs ms t - hacsak nem magunk tenysztnk. Sajnos elg sok ember van, aki ilyesmiken sosem gondolkodott el, s aki gy gondolja, hogy egy kutyt ugyangy kell megvenni, mint egy mrks rut garancialevllel. Egy j aut beszerzse az elkvetkez 3-4 vre a legtbb ember rszrl tbbszri behat tgondolst, prbt s tanulmnyozst jelent, mieltt a vsrls mellett dntennek.

Egy kutynl mindenkppen elkrik az oltsi knyvet, aztn egyszeren a hnuk al kapjk a szegny prt s hazaviszik. Vannak tenysztk, akik nem adnak el ilyen embereknek klykt. Egy igazi tenyszt bszke az ltala tenysztett klykkre s rlni fog, ha a leend tulajdonos mr az elhozatal napja eltt rdekldik a kicsik irnt. Egyltaln nem hiszem, hogy egy lelkiismeretes tenysztvel nehzsgeink lennnek. Ha mgis, inkbb keressnk egy msik tenysztt, aki kvncsisgunkban osztozik s azt kielgti. Nem fogjuk megbnni.

VI. Szocializcis szakasz

Ez a 12. htig tart s s a nagy kzs jtkok idejnek kell lennie. A jtkos tanuls irnti rm nem csak a jvend kikpzsre van hatssal, de megknnyti a kzssgbe val szksges bevezetst is. Anlkl, hogy kitekintst adnk a vezeti kvalitsokra, a kvetkezt szeretnm mondani:

Egy kutya, aki egyszeren velnk egytt dolgozik,jtszik mghozz szvesen, nyilvnvalan jl rzi magt a brben.

Nagyon egyszer: ha egy klyk a szocializcis szakaszban azt tapasztalja, hogy nincs a vilgon szebb annl, mint amikor a ktlb fajtrsval egytt jtszhat, akkor ez a megfelel agysejtjeibe az lete htralv rszre tartsan bevsdik.

Biztos, hogy van igazsg abban, amit az ismert viselkedskutat, Eberhard Trummler mondott a St. Tnisben eladott beszmoljban:

Aki egy 8 hetes klykt vsrol, ki kell vennie az ves szabadsgt is.

Minl vidmabb a jtk az emberekkel, minl inkbb jtknak tekinti a klyk az els tanulst, annl nagyobb lesz a ksbbi tanulsi kedve.

Ebben a szakaszban egsz letre kondicionljuk a kutyt. Sok kutya lltlagos “vzengyengesge” nagyon gyakran a szocializcis szakaszban elkvetett nevelsi hibkon nyugszik, amikor is tl keveset jtszottak a kutyval, viszont tl sokat dresszroztk. Az ebben az idben a nem megfelel kezels kvetkeztben megjelen bizonytalansgokat mr nem nagyon lehet visszafordtani:

A kutya lelkben a fel nem dolgozott konfliktusok egsz letre nyomot hagynak.

A 9. s a 12. ht vge kztti fejlds teht j eljelet kap. Most tanul meg a kiskutya minden olyan dolgot, amelyek az alapjt kpezik azoknak a szocilis ktttsgeknek, amelyek az ilyen elkel csaldi s falkallat letben szerepet jtszanak. Ha a szocializcis szakasz alatt egy kutya a kizrlagos nevel, a fiatal kutya a sajt szocilis viselkedsben alapveten kutykra hangoldik. Ha az ember az egyetlen nevel, a kutya fel fordul majd s a jvben nehezebb dolga lesz a kutykkal. Azok a kutyk, akik ebben a szakaszban legalbb alkalmanknt ms kutykkal tallkoznak s jtszanak, azz fejldnek, amit n “normlis kutyaknt” rok le.

sszefoglalva azt mondhatjuk teht, hogy a fiatal kutynl ebben az idszakban alakul ki a meghatroz ktds az ember fel. Most dl el, hogy pldul ksbb ragaszkod vagy kzmbs lesz-e. Meghatroz s a szocilis fejldsre nzve a leginkbb fontos a korai s intenzv kontaktus az emberekkel. Enlkl a kapcsolat nlkl a kutybl egy aszocilis klnc lesz.

VII. A rangsorolsi szakasz

Ez, a 13. s kb. a 16. ht kztti szakasz a szocializcis fzishoz kapcsoldik. Ha ebben az idszakban is fajtrsknt akarunk viselkedni, most ptjk ki az sszes jtkot a klykkel. Rendszeress kell tennnk, hogy ha a kutya az ltalunk elvrtakat helyesen megteszi, azonnal kezdjnk j jtkba. Ha ebben az esetben a gyakorlatot megismtelnnk, elbizonytalantannk a kutyt, azt gondoln, hogy mg mindig nem csinlt valamit helyesen.

VIII. A falkba val beilleszkeds szakasza

Az 5. hnap elejtl a 6. hnap vgig tart. A Konrad Lorenz ltal megfigyelt tny, hogy az “egyemberes” kutyink ebben a korban ktdnek rkre egy gazdhoz, ebben az sszefggsben nagyon rdekes. Tudniillik jl elkpzelhet, hogy egy ilyen, vezrhmhez val ktds, amely felttlen hv hsghez vezet, szksges a ltrt val kzdelem biztostshoz. A hv hsg azt jelenti, hogy a kutya annyira a falkavezre eszmnykpre kondicionlt, hogy sosem lesz kpes ms zszlra feleskdni. Apr feladatokkal s gyakorlatokkal, olyanokkal is, amelyek az alrendelshez tartoznak, az ember meg tudja szilrdtani falkavezrsgt, gy, hogy sokkal inkbb a magabiztossgval hzza al pozcijt, mint erszakkal. A fiatal kutya egy tapasztalt, pszichikailag is ersebb vezr “eszmnykpt” vrja el s semmikppen sincs arra bellva, hogy egy zsarnoknak lljon rendelkezsre.

IX. Serdlkor

E szakasz kezdete s tartama minden kutynl eltr. A legkorbbi idpont mindenesetre a 7. hnap lehet. A serdlkor akkor fejezdik be, ha a kutya a felnttsg els jeleit mutatja. A szukknl ez az els valdi tzels fedezsre val kszsggel. Kanoknl ezzel szemben ltalban a 9. hnapban mutatkozik meg a felnttsg, a vizelskor ismert lbemelssel. Ettl fggetlenl lehetsges, hogy a kutya ebben az idszakban szmunkra teljesen idegen viselkedst mutat. Az ltala korbban figyelembe vett tilalmakat most nem tartja be. Mg az a benyomsunk is lehet, mintha ellennk szeglne.

Provokl bennnket azltal, hogy nem figyel elgg a kvnsgainkra vagy egy ppen megtanult hangjelet szndkosan, elereszt a fle mellett. Br a kutya ebben a szakaszban meglehetsen erteljes benyomst kelt, mgis a valsgban nagyon rzkeny llapotban van, mert teljesen lefoglaljk a testben lejtszd hormonlis vltozsok. Mindenkppen el kell kerlnnk, hogy a kutya nem kvnt serdlkori viselkedst erszakkal vltoztassuk meg. Miutn ez az idszak gyakran csak egy hnapig tart, s neknk ebben az idben a kutyt lehetsg szerint nem szabad akadlyoznunk, ez a szakasz tbb-kevsb csak egy tmeneti szakasznak tekinthet a felnttkor fel. A serdlkorban a felpts munkja abban az rtelemben lezrul, hogy az “iskolaveknek” vge szakad.

Vgl a klnbz felnevelsi s fejldsi szakaszokrl tartott eladsokhoz valami fontosat szeretnk hozzfzni: Aki beszerez egy kutyt, felelssget vesz magra. Eltte teht nagyon gondoljuk t, hogy mit kvnunk s vrunk el tle - karakterben s klsre egyarnt. Ugyanakkor sajt magunkat is al kell vetnnk egy szigor nvizsglatnak: alkalmasak vagyunk-e kutyatartsra. Egy nagyon labilis, szeszlyes s kvetkezetlen ember inkbb egyltaln ne tartson kutyt. Ezen kvl le kell ellenriznnk, hogy egy llatnak a neki megfelel letkrlmnyeket tudjuk-e biztostani s elg idnk van-e r. Mr most is tl sok neurotikus kutya l nagyvrosainkban, ne nveljk ezek szmt!

Alois Mader
Forrs.:www.pkkm.hu

 

 







 


 

 

szmll
Induls: 2004-11-22
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.